Vishay/Vitramon VJ1210Y473KBCAT4X
VJ1210Y473KBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y473KBCAT4X
Brief Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y473KBCAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y473KBCAT4X
QUANTITY
VJ1210Y473KBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y473KBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y473KBCAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y473KBCAT4X
Related LinksVJ1210Y4, VJ1210Y473KBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y473KBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y473KBCAT4X
DIODE ZENER 11V 1W DO41G datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 50MSPS 68-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 111MA 10.6 OHM datasheet.pdf