Vishay/Vitramon VJ1210Y474JBBAT4X
VJ1210Y474JBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y474JBBAT4X
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y474JBBAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y474JBBAT4X
QUANTITY
VJ1210Y474JBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y474JBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y474JBBAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y474JBBAT4X
Related LinksVJ1210Y4, VJ1210Y474JBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y474JBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y474JBBAT4X
RES 100 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 250MA SOT363 datasheet.pdf
BRIDGE DIODE 35A 1000V BR-W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V C0H RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A TO220FP datasheet.pdf