FFF VJ12415200J0G
VJ12415200J0G picture photo
Mfg. Part Number
VJ12415200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB RIS CLA 180 STACK
Datasheet Download
VJ12415200J0G.pdf
Availability of VJ12415200J0G
QUANTITY
VJ12415200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ12415200J0G
Internal Part NumberEIS-VJ12415200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ12415200J0G
Related LinksVJ1241, VJ12415200J0G Datasheet, FFF Distributor
VJ12415200J0G Details Description
Related parts for VJ12415200J0G
TERM BLK PARTITION PLATE 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200K OHM 8SIP datasheet.pdf
POWER SUPPLY CABLE 2M datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RAD-UHF-FL-RS232-BD/65F01 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf