| Internal Part Number | EIS-VJ13PC0480KBA | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 54.5V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 60.5V | |
| Varistor Voltage (Max) | 66.5V | |
| Current - Surge | 250A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 34VAC | |
| Maximum DC Volts | 48VDC | |