Vishay/Vitramon VJ1808A151KBAAT4X
VJ1808A151KBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A151KBAAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A151KBAAT4X.pdf
Availability of VJ1808A151KBAAT4X
QUANTITY
VJ1808A151KBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A151KBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A151KBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A151KBAAT4X
Related LinksVJ1808A1, VJ1808A151KBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A151KBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A151KBAAT4X
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf