Vishay/Vitramon VJ1808A181KBRAT4X
VJ1808A181KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A181KBRAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 1.5KV NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A181KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808A181KBRAT4X
QUANTITY
VJ1808A181KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A181KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A181KBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A181KBRAT4X
Related LinksVJ1808A1, VJ1808A181KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A181KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A181KBRAT4X
SCR MED POWER 600V 50A TO-65 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
XLAMP XML COLOR LED RGB,W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6LFCSP datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 110V GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf