Vishay/Vitramon VJ1808A240JBGAT4X
VJ1808A240JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A240JBGAT4X
Brief Description
CAP CER 24PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A240JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1808A240JBGAT4X
QUANTITY
VJ1808A240JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A240JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A240JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A240JBGAT4X
Related LinksVJ1808A2, VJ1808A240JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A240JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A240JBGAT4X
IDC CABLE - MSC16K/MC16G/MSC16K datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC RES TEMP 50/50K 3MON 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V X7S 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 180000UF 20% 10V SCREW datasheet.pdf