Vishay/Vitramon VJ1808A331JBCAT4X
VJ1808A331JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A331JBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 200V NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A331JBCAT4X.pdf
Availability of VJ1808A331JBCAT4X
QUANTITY
VJ1808A331JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A331JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A331JBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A331JBCAT4X
Related LinksVJ1808A3, VJ1808A331JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A331JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A331JBCAT4X
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf