Vishay/Vitramon VJ1808A430JBGAT4X
VJ1808A430JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A430JBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A430JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1808A430JBGAT4X
QUANTITY
VJ1808A430JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A430JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A430JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A430JBGAT4X
Related LinksVJ1808A4, VJ1808A430JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A430JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A430JBGAT4X
IC DIGITAL POT 10K 16TP 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LOW PWR 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
SL-RLH21N PLAST 2N/C+1N/O 1XNPT datasheet.pdf
METRAL HDR RA STB 5X12 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 7W 2818 datasheet.pdf