Vishay/Vitramon VJ1808A560KBLAT4X
VJ1808A560KBLAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A560KBLAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 630V NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A560KBLAT4X.pdf
Availability of VJ1808A560KBLAT4X
QUANTITY
VJ1808A560KBLAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A560KBLAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A560KBLAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A560KBLAT4X
Related LinksVJ1808A5, VJ1808A560KBLAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A560KBLAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A560KBLAT4X
FIXED IND 4.7UH 8.5A 8.8 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.5A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
500 TB SP CLA PARALLEL/T datasheet.pdf
76 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf