Vishay/Vitramon VJ1808A561KBGAT4X
VJ1808A561KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A561KBGAT4X
Brief Description
CAP CER 560PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A561KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1808A561KBGAT4X
QUANTITY
VJ1808A561KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A561KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A561KBGAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A561KBGAT4X
Related LinksVJ1808A5, VJ1808A561KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A561KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A561KBGAT4X
CONN HEADER 13PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MOD USB AUDIO FLASH DRIVE I/F datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 2200 UH 25% datasheet.pdf