Vishay/Vitramon VJ1808Y122JBFAT4X
VJ1808Y122JBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y122JBFAT4X
Brief Description
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y122JBFAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y122JBFAT4X
QUANTITY
VJ1808Y122JBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y122JBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y122JBFAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y122JBFAT4X
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y122JBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y122JBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y122JBFAT4X
BOARD EVALUATION FOR ADC12020 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 100K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18.5"L X 15.25"W datasheet.pdf
RELAY TIMER DPDT 5A 24-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
6P 4C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP MICA 30PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf