Vishay/Vitramon VJ1808Y123KBGAT4X
VJ1808Y123KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y123KBGAT4X
Brief Description
CAP CER 0.012UF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y123KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y123KBGAT4X
QUANTITY
VJ1808Y123KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y123KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y123KBGAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y123KBGAT4X
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y123KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y123KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y123KBGAT4X
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
PWR SPLY BRD MNT 5V 2A 10W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 390MA 460 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT223-3 datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf