Vishay/Vitramon VJ1808Y123KXEAT00
VJ1808Y123KXEAT00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y123KXEAT00
Brief Description
CAP CER 0.012UF 500V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y123KXEAT00.pdf
Availability of VJ1808Y123KXEAT00
QUANTITY
VJ1808Y123KXEAT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y123KXEAT00
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y123KXEAT00
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y123KXEAT00
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y123KXEAT00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y123KXEAT00 Details Description
Related parts for VJ1808Y123KXEAT00
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM W/LATCH 16POS SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 19POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
SWIT ADJ PLUNGER SPNC 15A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 1000' datasheet.pdf
MC-S2 SWITCH & ACT'R WITH N/O AU datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf