Vishay/Vitramon VJ1808Y153JBGAT4X
VJ1808Y153JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y153JBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y153JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y153JBGAT4X
QUANTITY
VJ1808Y153JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y153JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y153JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y153JBGAT4X
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y153JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y153JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y153JBGAT4X
CONN HOUSING TAB 12POS KEY-X PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 36POS datasheet.pdf
IC MPU SITARA 500MHZ 298NFBGA datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf