Vishay/Vitramon VJ1808Y183KBLAT4X
VJ1808Y183KBLAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y183KBLAT4X
Brief Description
CAP CER 0.018UF 630V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y183KBLAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y183KBLAT4X
QUANTITY
VJ1808Y183KBLAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y183KBLAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y183KBLAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y183KBLAT4X
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y183KBLAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y183KBLAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y183KBLAT4X
CONN RCPT .100" 8POS DL 30GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 3A RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
POT LINEAR POSITION datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 8.66"L X 4.72"W datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-4872-A datasheet.pdf
POT 300K OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 4.5-9VIN +/-12VOU datasheet.pdf