Vishay/Vitramon VJ1808Y222JBLAT4X
VJ1808Y222JBLAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y222JBLAT4X
Brief Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y222JBLAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y222JBLAT4X
QUANTITY
VJ1808Y222JBLAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y222JBLAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y222JBLAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y222JBLAT4X
Related LinksVJ1808Y2, VJ1808Y222JBLAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y222JBLAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y222JBLAT4X
RES 22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG TRPL 28PLCC datasheet.pdf
RES 316 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED PANEL IND SNAP-IN RED 635NM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf