Vishay/Vitramon VJ1808Y222JBRAT4X
VJ1808Y222JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y222JBRAT4X
Brief Description
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y222JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y222JBRAT4X
QUANTITY
VJ1808Y222JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y222JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y222JBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y222JBRAT4X
Related LinksVJ1808Y2, VJ1808Y222JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y222JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y222JBRAT4X
CONN MINI-DIN 8POS FEMALE SHIELD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 619 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf