Vishay/Vitramon VJ1808Y272JBLAT4X
VJ1808Y272JBLAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y272JBLAT4X
Brief Description
CAP CER 2700PF 630V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y272JBLAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y272JBLAT4X
QUANTITY
VJ1808Y272JBLAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y272JBLAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y272JBLAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y272JBLAT4X
Related LinksVJ1808Y2, VJ1808Y272JBLAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y272JBLAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y272JBLAT4X
LEAD TEST MINIHK-BANAPLG 18" 2PC datasheet.pdf
CONN HOUSING BOARD-IN 11POS 2MM datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH QUAD 16VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 50MA TO92-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf