Vishay/Vitramon VJ1808Y472KBGAT4X
VJ1808Y472KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y472KBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y472KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y472KBGAT4X
QUANTITY
VJ1808Y472KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y472KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y472KBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y472KBGAT4X
Related LinksVJ1808Y4, VJ1808Y472KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y472KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y472KBGAT4X
SOCKET ADAPTER SOIC TO 14DIP 0.3 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN FPC 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO204AL datasheet.pdf
BACKSHELL DB37 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
RES 10G OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf