Vishay/Vitramon VJ1808Y821JBFAT4X
VJ1808Y821JBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y821JBFAT4X
Brief Description
CAP CER 820PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y821JBFAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y821JBFAT4X
QUANTITY
VJ1808Y821JBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y821JBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y821JBFAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y821JBFAT4X
Related LinksVJ1808Y8, VJ1808Y821JBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y821JBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y821JBFAT4X
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.5A SOT-323 datasheet.pdf