Vishay/Vitramon VJ1812A120JBBAT4X
VJ1812A120JBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812A120JBBAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 1812
Datasheet Download
VJ1812A120JBBAT4X.pdf
Availability of VJ1812A120JBBAT4X
QUANTITY
VJ1812A120JBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812A120JBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812A120JBBAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812A120JBBAT4X
Related LinksVJ1812A1, VJ1812A120JBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812A120JBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1812A120JBBAT4X
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 237 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE GUIDE #5 & #21 datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
ORANGE WIRE CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS FLNG PIN BLK datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H GOLD datasheet.pdf