Vishay/Vitramon VJ1812A471JBGAT4X
VJ1812A471JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812A471JBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
VJ1812A471JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1812A471JBGAT4X
QUANTITY
VJ1812A471JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812A471JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812A471JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812A471JBGAT4X
Related LinksVJ1812A4, VJ1812A471JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812A471JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1812A471JBGAT4X
CAP FILM 120PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET COMBO-D COAX 50 OHM datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 22-16AWG RED datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .04 OHM 5W 1% datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 4COND 14AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf