Vishay/Vitramon VJ1812Y102KXGAT
VJ1812Y102KXGAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y102KXGAT
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y102KXGAT.pdf
Availability of VJ1812Y102KXGAT
QUANTITY
VJ1812Y102KXGAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y102KXGAT
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y102KXGAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMLCC Cage Code Chg 31/Aug/2014
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y102KXGAT
Related LinksVJ1812Y, VJ1812Y102KXGAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y102KXGAT Details Description
Related parts for VJ1812Y102KXGAT
CONN FPC TOP 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 100CPR 5/32" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DSUB CON D*M PIN HP#12 MIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 741 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 684K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf