Vishay/Vitramon VJ1812Y103JBEAT4X
VJ1812Y103JBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y103JBEAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y103JBEAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y103JBEAT4X
QUANTITY
VJ1812Y103JBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y103JBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y103JBEAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y103JBEAT4X
Related LinksVJ1812Y1, VJ1812Y103JBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y103JBEAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y103JBEAT4X
CONN PC PIN CIRC 0.024DIA TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" T/H GLD datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC SHUNT LED ELECTRONIC SOD323 datasheet.pdf
TV 26C 26#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
MICRO 9 PIN 36" RBW datasheet.pdf