Vishay/Vitramon VJ1812Y122JBRAT4X
VJ1812Y122JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y122JBRAT4X
Brief Description
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y122JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y122JBRAT4X
QUANTITY
VJ1812Y122JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y122JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y122JBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y122JBRAT4X
Related LinksVJ1812Y1, VJ1812Y122JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y122JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y122JBRAT4X
CONN EDGECARD 130PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
INLET IEC320W/FUSE C14 SNAP4.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 5.21MM datasheet.pdf
RES 28 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 32 POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf