Vishay/Vitramon VJ1812Y122KBRAT4X
VJ1812Y122KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y122KBRAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y122KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y122KBRAT4X
QUANTITY
VJ1812Y122KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y122KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y122KBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y122KBRAT4X
Related LinksVJ1812Y1, VJ1812Y122KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y122KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y122KBRAT4X
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WOUND TORROIDS BEAD 20UH 1.5A datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M10 5V datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 AUTO 32-MLF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 65POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf