Vishay/Vitramon VJ1812Y224KBPAT4X
VJ1812Y224KBPAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y224KBPAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y224KBPAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y224KBPAT4X
QUANTITY
VJ1812Y224KBPAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y224KBPAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y224KBPAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y224KBPAT4X
Related LinksVJ1812Y2, VJ1812Y224KBPAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y224KBPAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y224KBPAT4X
CONN RECEPT 6POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
32+32 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
7 SIL MALE VERT CONN F/LATCH datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf