Vishay/Vitramon VJ1812Y271JBEAT4X
VJ1812Y271JBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y271JBEAT4X
Brief Description
CAP CER 270PF 500V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y271JBEAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y271JBEAT4X
QUANTITY
VJ1812Y271JBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y271JBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y271JBEAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y271JBEAT4X
Related LinksVJ1812Y2, VJ1812Y271JBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y271JBEAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y271JBEAT4X
IC ADC 12BIT 105MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
SSR 60VDC/24 VDC 0.1A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22.6K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 1.2MM 5POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf