Vishay/Vitramon VJ1812Y272JBRAT4X
VJ1812Y272JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y272JBRAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y272JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y272JBRAT4X
QUANTITY
VJ1812Y272JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y272JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y272JBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y272JBRAT4X
Related LinksVJ1812Y2, VJ1812Y272JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y272JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y272JBRAT4X
IC REG LDO 3.3V 4.5A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 27K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPDT 75OHM 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf