Vishay/Vitramon VJ1812Y331KBFAT4X
VJ1812Y331KBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y331KBFAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y331KBFAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y331KBFAT4X
QUANTITY
VJ1812Y331KBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y331KBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y331KBFAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y331KBFAT4X
Related LinksVJ1812Y3, VJ1812Y331KBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y331KBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y331KBFAT4X
CONN SOCKET 3POS 7.92MM WHITE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR40B/AE40M/AKR40B datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2MM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 2.57A 360 MOHM datasheet.pdf
CONN TERMINAL 24-28AWG datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf