Vishay/Vitramon VJ1812Y393KBCAT4X
VJ1812Y393KBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y393KBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 200V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y393KBCAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y393KBCAT4X
QUANTITY
VJ1812Y393KBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y393KBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y393KBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y393KBCAT4X
Related LinksVJ1812Y3, VJ1812Y393KBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y393KBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y393KBCAT4X
FIXED IND 150UH 130MA 6.05 OHM datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 60 POS .236 SMD datasheet.pdf
IC PROG 27BIT SERDES TX 80-BGA datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES BLADE ATO 110 OHM 1% 0.4W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 92MM datasheet.pdf