Vishay/Vitramon VJ1812Y474JBBAT4X
VJ1812Y474JBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y474JBBAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y474JBBAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y474JBBAT4X
QUANTITY
VJ1812Y474JBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y474JBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y474JBBAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y474JBBAT4X
Related LinksVJ1812Y4, VJ1812Y474JBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y474JBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y474JBBAT4X
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN RING TONGUE DBL FACE #1/4 datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
OPTIC HOLDER 20MM XP NICHIA BK datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638237500 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 267 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 3POS SZD7 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.6A SOT-25 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 700MA AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD523 datasheet.pdf
250 MHZ PASSIVE PROBE FOR WAVESU datasheet.pdf