Vishay/Vitramon VJ1812Y563JBBAT4X
VJ1812Y563JBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y563JBBAT4X
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y563JBBAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y563JBBAT4X
QUANTITY
VJ1812Y563JBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y563JBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y563JBBAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y563JBBAT4X
Related LinksVJ1812Y5, VJ1812Y563JBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y563JBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y563JBBAT4X
CONN FPC TOP 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
3.3 WTW PLG TERM LOOSE datasheet.pdf
CAP CER 7PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 6V 1A datasheet.pdf