Vishay/Vitramon VJ1812Y563KBCAT4X
VJ1812Y563KBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y563KBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y563KBCAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y563KBCAT4X
QUANTITY
VJ1812Y563KBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y563KBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y563KBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y563KBCAT4X
Related LinksVJ1812Y5, VJ1812Y563KBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y563KBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y563KBCAT4X
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf