Vishay/Vitramon VJ1825Y564JBBAT4X
VJ1825Y564JBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1825Y564JBBAT4X
Brief Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 1825
Datasheet Download
VJ1825Y564JBBAT4X.pdf
Availability of VJ1825Y564JBBAT4X
QUANTITY
VJ1825Y564JBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1825Y564JBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1825Y564JBBAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.252" W (4.65mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1825Y564JBBAT4X
Related LinksVJ1825Y5, VJ1825Y564JBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1825Y564JBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1825Y564JBBAT4X
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.2W 36USMD datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC HYBRID PWR 10A 600V ADV SIP05 datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 800V 4SMD datasheet.pdf
C/A SM, LC TO LC 2.0MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3A SOT-23-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
AC CORD EUROPE C7 18AWG 6' BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf