Vishay/Vitramon VJ2220A561JBGAT4X
VJ2220A561JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ2220A561JBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 1KV NP0 2220
Datasheet Download
VJ2220A561JBGAT4X.pdf
Availability of VJ2220A561JBGAT4X
QUANTITY
VJ2220A561JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2220A561JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ2220A561JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.226" L x 0.200" W (5.74mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2220A561JBGAT4X
Related LinksVJ2220A5, VJ2220A561JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2220A561JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ2220A561JBGAT4X
IDC CABLE - AKC14H/AE14M/AKC14H datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 59VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO-214A datasheet.pdf
IC CR CPLD 6K 256MCELL 144-TQFP datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M STR PF datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf