Vishay/Vitramon VJ2220Y123JBEAT4X
VJ2220Y123JBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ2220Y123JBEAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 500V X7R 2220
Datasheet Download
VJ2220Y123JBEAT4X.pdf
Availability of VJ2220Y123JBEAT4X
QUANTITY
VJ2220Y123JBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2220Y123JBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ2220Y123JBEAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.226" L x 0.200" W (5.74mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2220Y123JBEAT4X
Related LinksVJ2220Y1, VJ2220Y123JBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2220Y123JBEAT4X Details Description
Related parts for VJ2220Y123JBEAT4X
MOSFET P-CH 250V 0.197A SOT23-6 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 630MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CABLE LMR240 N TYP PLUG-PLUG 48" datasheet.pdf
POWER CONNECTOR MALE datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 30 PO datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 545MA 420 MOHM datasheet.pdf