Vishay/Vitramon VJ2220Y474KBAAT4X
VJ2220Y474KBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ2220Y474KBAAT4X
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
VJ2220Y474KBAAT4X.pdf
Availability of VJ2220Y474KBAAT4X
QUANTITY
VJ2220Y474KBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2220Y474KBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ2220Y474KBAAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.226" L x 0.200" W (5.74mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2220Y474KBAAT4X
Related LinksVJ2220Y4, VJ2220Y474KBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2220Y474KBAAT4X Details Description
Related parts for VJ2220Y474KBAAT4X
FIXED IND 39NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
SL-MSR21M (METAL) 2N/C+2N/O 1XM2 datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY DUTY:NYL BLACK W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO213AB datasheet.pdf