Vishay/Vitramon VJ2220Y563JBEAT4X
VJ2220Y563JBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ2220Y563JBEAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 2220
Datasheet Download
VJ2220Y563JBEAT4X.pdf
Availability of VJ2220Y563JBEAT4X
QUANTITY
VJ2220Y563JBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2220Y563JBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ2220Y563JBEAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.226" L x 0.200" W (5.74mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2220Y563JBEAT4X
Related LinksVJ2220Y5, VJ2220Y563JBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2220Y563JBEAT4X Details Description
Related parts for VJ2220Y563JBEAT4X
TAPE ESD .75" WIDE 72YDS 3" CORE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 2.25A 600V datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5252 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 48V 1A datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC AFE 19BIT 5CH 56LFCSP datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf