Vishay/Vitramon VJ3640Y334KXGAT8R
VJ3640Y334KXGAT8R picture photo
Mfg. Part Number
VJ3640Y334KXGAT8R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 1KV X7R 3640
Datasheet Download
VJ3640Y334KXGAT8R.pdf
Availability of VJ3640Y334KXGAT8R
QUANTITY
VJ3640Y334KXGAT8R Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ3640Y334KXGAT8R
Internal Part NumberEIS-VJ3640Y334KXGAT8R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ, CDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Pulse Current
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesIntegrated Bleed Resistor, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ3640Y334KXGAT8R
Related LinksVJ3640Y3, VJ3640Y334KXGAT8R Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ3640Y334KXGAT8R Details Description
Related parts for VJ3640Y334KXGAT8R
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM SOT23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMF datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
M8 UNSH,SS, 4MM,NPN,NC datasheet.pdf