Vishay/Vitramon VJ3640Y334KXGAT8R
VJ3640Y334KXGAT8R picture photo
Mfg. Part Number
VJ3640Y334KXGAT8R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 1KV X7R 3640
Datasheet Download
VJ3640Y334KXGAT8R.pdf
Availability of VJ3640Y334KXGAT8R
QUANTITY
VJ3640Y334KXGAT8R Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ3640Y334KXGAT8R
Internal Part NumberEIS-VJ3640Y334KXGAT8R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ, CDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Pulse Current
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesIntegrated Bleed Resistor, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ3640Y334KXGAT8R
Related LinksVJ3640Y3, VJ3640Y334KXGAT8R Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ3640Y334KXGAT8R Details Description
Related parts for VJ3640Y334KXGAT8R
IC CLOCK GEN ECL 2 4/6 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DIFF LINE RCVR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 25W datasheet.pdf