Murata Electronics North America VKA100LS05C
VKA100LS05C picture photo
Mfg. Part Number
VKA100LS05C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5V 20A SINGLE OUT
Datasheet Download
VKA100LS05C.pdf
Availability of VKA100LS05C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VKA100LS05C Order Process
Ship out your order
Specifications of VKA100LS05C
Internal Part NumberEIS-VKA100LS05C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVKA100xSC
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.53" H (61.0mm x 57.9mm x 13.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKA100LS05C
Related LinksVKA10, VKA100LS05C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
VKA100LS05C Details Description
Related parts for VKA100LS05C
RES 620 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf