Vishay/BCcomponents VKO102KCQCD0KR
VKO102KCQCD0KR picture photo
Mfg. Part Number
VKO102KCQCD0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKO102KCQCD0KR.pdf
Availability of VKO102KCQCD0KR
QUANTITY
VKO102KCQCD0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKO102KCQCD0KR
Internal Part NumberEIS-VKO102KCQCD0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVKO
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKO102KCQCD0KR
Related LinksVKO102K, VKO102KCQCD0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKO102KCQCD0KR Details Description
Related parts for VKO102KCQCD0KR
CONN FFC FPC VERT 28POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 80 DEG GRAY/BLUE datasheet.pdf
RETRO PNP SD=200MM LON 5M datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 50MA SGL MCP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf