Vishay/BCcomponents VKO102KCQCD0KR
VKO102KCQCD0KR picture photo
Mfg. Part Number
VKO102KCQCD0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKO102KCQCD0KR.pdf
Availability of VKO102KCQCD0KR
QUANTITY
VKO102KCQCD0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKO102KCQCD0KR
Internal Part NumberEIS-VKO102KCQCD0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVKO
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKO102KCQCD0KR
Related LinksVKO102K, VKO102KCQCD0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKO102KCQCD0KR Details Description
Related parts for VKO102KCQCD0KR
REGULATOR 8V 1.5A 3PSIP SMD T&R datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST DL 8XQFN datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 45NS 24SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL AS13985F28 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf