Vishay/BCcomponents VKP102MCQDRYKR
VKP102MCQDRYKR picture photo
Mfg. Part Number
VKP102MCQDRYKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKP102MCQDRYKR.pdf
Availability of VKP102MCQDRYKR
QUANTITY
VKP102MCQDRYKR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKP102MCQDRYKR
Internal Part NumberEIS-VKP102MCQDRYKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVKP
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKP102MCQDRYKR
Related LinksVKP102M, VKP102MCQDRYKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKP102MCQDRYKR Details Description
Related parts for VKP102MCQDRYKR
RES SMD 10 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .178M 29POS datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT MINI CONNECTOR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf