Vishay/BCcomponents VKP472MCQDRYKR
VKP472MCQDRYKR picture photo
Mfg. Part Number
VKP472MCQDRYKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKP472MCQDRYKR.pdf
Availability of VKP472MCQDRYKR
QUANTITY
VKP472MCQDRYKR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKP472MCQDRYKR
Internal Part NumberEIS-VKP472MCQDRYKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVKP
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKP472MCQDRYKR
Related LinksVKP472M, VKP472MCQDRYKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKP472MCQDRYKR Details Description
Related parts for VKP472MCQDRYKR
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12.6A 8DSO datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 180X65MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RJ45 CBL ASSY ETHERNET datasheet.pdf
ATTENUATOR 3 DB DC 4GHZ datasheet.pdf