Vishay/BCcomponents VKP472MCQQF0KR
VKP472MCQQF0KR picture photo
Mfg. Part Number
VKP472MCQQF0KR
Brief Description
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKP472MCQQF0KR.pdf
Availability of VKP472MCQQF0KR
QUANTITY
VKP472MCQQF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKP472MCQQF0KR
Internal Part NumberEIS-VKP472MCQQF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKP472MCQQF0KR
Related LinksVKP472M, VKP472MCQQF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKP472MCQQF0KR Details Description
Related parts for VKP472MCQQF0KR
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
ADAPTER PLATE datasheet.pdf
RES 301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 700mA (Switch) 8-SOIC datasheet.pdf
GROMMET FLIP 0.376" NYLON GREEN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU ARM 32K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
CBL REAR MNT 3POS PLUG-WIRE .5M datasheet.pdf