TDK Corporation VLCF4018T-100MR74-2
VLCF4018T-100MR74-2 picture photo
Mfg. Part Number
VLCF4018T-100MR74-2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 740MA 188 MOHM
Datasheet Download
VLCF4018T-100MR74-2.pdf
Availability of VLCF4018T-100MR74-2
QUANTITY
VLCF4018T-100MR74-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLCF4018T-100MR74-2
Internal Part NumberEIS-VLCF4018T-100MR74-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLCF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating740mA
Current - Saturation740mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)188 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLCF4018T-100MR74-2
Related LinksVLCF4018T, VLCF4018T-100MR74-2 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLCF4018T-100MR74-2 Details Description
Related parts for VLCF4018T-100MR74-2
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HALF BRIDG 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 12COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 12POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf