TDK Corporation VLCF5020T-470MR51-1
VLCF5020T-470MR51-1 picture photo
Mfg. Part Number
VLCF5020T-470MR51-1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 510MA 1.05 OHM
Datasheet Download
VLCF5020T-470MR51-1.pdf
Availability of VLCF5020T-470MR51-1
QUANTITY
VLCF5020T-470MR51-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLCF5020T-470MR51-1
Internal Part NumberEIS-VLCF5020T-470MR51-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLCF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating510mA
Current - Saturation510mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.05 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLCF5020T-470MR51-1
Related LinksVLCF5020T, VLCF5020T-470MR51-1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLCF5020T-470MR51-1 Details Description
Related parts for VLCF5020T-470MR51-1
VARISTOR 819V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST XSON6 datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 240UDIMM datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 176MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf